Det bästa av flera världar

Förr hette det alternativ medicin, idag komplementär.
– Det senaste är ”integrerad medicin”. Genom att arbeta över gränserna kan man hitta den bästa behandlingen för varje patient, säger sjuksköterskan Tony Falk.

Kärstin Byström, sjuksköterska, och Tony Falk, utveckingssjuksköterska, arbetar med komplementär medicin.

bilder: Niclas Johansson
Kärstin Byström, sjuksköterska, och Tony Falk, utvecklingssjuksköterska, arbetar med komplementär medicin.

På avdelning 606 på Högsbo finns Sahlgrenska Universitetssjukhusets experter på komplementära behandlingsmetoder. Hit räknas akupunktur och Tens (Transkutan elektrisk nervstimulering) som utförs av all legitimerad personal, samt taktil beröring som samtliga undersköterskor är utbildade i. Flera av dem är även vidareutbildade i massage.

På avdelningen, som är allmängeriatrisk, finns plats för 20 inneliggande patienter. De flesta har haft ont länge och prövat många läkemedel, ibland även kirugiska ingrepp.

– Vi blir det sista halmstrået, säger Tony Falk, som är utvecklingssjuksköterska och har arbetat med komplementär medicin i många år.

– Man kunde önska att vi kunde få vara med redan från början. Då kunde kanske kostnader för läkemedel minskas, tillägger han.

Tidigare kom patienter på remiss från hela sjukhuset. Patienter med kotkompression, ledsmärta, reumatiska åkommor, sviter efter stroke...

– De komplementära behandlingarna måste göras görs inom vår personalresurs så vi har tvingats att begränsa antalet remisser, säger Tony Falk.

Ett särskilt rum på avdelningen är iordningställt för smärtbehandlingen, i vackert lindblomsgrönt och gult med fönster utmed hela långväggen. När patienten kommer till avdelningen förs ett samtal om vad som kan erbjudas.

– Vi diskuterar sedan i teamet varje patients problem och lämplig behandling, berättar Kärstin Byström, smärtansvarig sjuksköterska.

AkupunkturFör många patienter passar akupunktur bra. Tony Falk tar fram nålar av olika längd och visar hur de försiktigt sätts in i patientens hud. Taktil beröring upplever många som lindrande och Tens kan patienten även efter sjukhusvistelsen ge sig själv i hemmet.

Fotografen har problem med ena axeln och får ett pytteplåster, med inlagda blåbärsfrön på ena örat. Han får uppmaning att trycka och märker genast effekt och kan få upp sin arm ytterligare en bit.

– Vi är styrda av vad vi får göra, säger Tony Falk.

– Akupunktur är godkänd behandling för smärta i vårt land. Men i andra länder, som Tyskland, är de här behandlingarna tillåtna för betydligt fler indikationer. Skolmedicin kan där jobba sida vid sida med till exempel kinesisk medicin.

Kärstin Byström och Tony Falk betonar att det handlar om insikter, som också börjar slå rot hos oss, om att allt, från miljö och bemötande till behandling, stöttar tillfrisknandet.

– Våra patienter blir kanske inte friska men de mår väldigt mycket bättre, säger Kärstin Byström.

För att kunna mäta resultat har man på avdelningen infört en utvärderingsmetod där patienten före och efter behandling får svara på frågor om vad i vardagen som förhindras av smärta.

– Det kan handla om nattsömn och matlust. De får också skatta smärtnivå och välbefinnande på skalor, berättar Kärstin Byström medan Tony Falk efterlyser mer forskning kring resultat av komplementära behandlingsmetoder.


En artikel ur SUmagasinet, nr 3 2007.