Högspecialiserad barnsjukvård inte hotad

GP skriver 7 december att anställningsstoppet på Sahlgrenska Universitetssjukhuset hotar vården av cancersjuka barn. Ett antal uppgifter i artikeln är inte korrekta. -Vården av de svårast sjuka barnen kommer att fortgå som tidigare, säger Ralph Bågenholm.

Här bemöter sjukhusdirektör Jan Eriksson, områdeschef Jimmy Kero och Ralph Bågenholm verksamhetschef inom barnsjukvården, de felaktiga uppgifterna i artikeln:

”GP skriver i Nyheter den 7 december att anställningsstoppet på Sahlgrenska Universitetssjukhuset hotar vården av cancersjuka barn. Ett antal uppgifter i artikeln är inte korrekta. Den högspecialiserade barnsjukvården kommer att genomföras som tidigare. Inga behandlingar som kräver lång tid och mycket personal kommer att upphöra. Inga benmärgstransplantationer kommer att stoppas inom barncancervården. Inga barn kommer att skickas utomlands eller till andra universitetssjukhus. Barnsjukhuset kommer inte att förlora sin position som ett av Nordens tre främsta sjukhus för benmärgstransplantationer.

Inom det barnmedicinska verksamhetsområdet, där avdelningen för barncancervården finns, anpassar vi konsekvenserna av anställningsstoppet och gör de nödvändiga prioriteringarna för att alla barn som behöver vår vård och kompetens också kommer att få den nu och i framtiden."

Ralph Bågenholm gör följande tillägg:
-Sedan artikeln i GP publicerades har oroliga föräldrar hört av sig. Jag vill betona att det inte finns någon anledning till oro. De svårast sjuka barnen kommer även i fortsättningen att få den vård som de behöver hos oss på Drottning Silvias barn- och ungdomssjukhus.