Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Planerar du att besöka Sahlgrenska Universitetssjukhuset?

Om du har en avtalad tid och har symtom på luftvägsinfektion eller feber kontakta snarast avdelningen/mottagningen direkt eller via växel på 031-342 10 00. 

För närstående råder besöksförbud på samtliga mottagningar och vårdavdelningar endast med undantag för vårdnadshavare och ledsagare. Detta förutsatt att medföljaren inte har luftvägssymtom eller feber.

Läs mer här

Kontakt

Adress

Tillväxtlaboratoriet
Vitaminvägen 21
Östra sjukhuset
416 50 Göteborg

Öppettider

Vardagar 8.00-16.30
Fax: 031-848952 

Telefonnummer

Kontaktperson och metodansvarig för IGF-I, IGFBP-3 och GH (Tillväxthormon)
Lisbeth Larsson, forskningslaborant
lisbeth.a.larsson@vgregion.se 
0709 831624

Kvalitets- och utvecklingsansvarig, Forskare
Carina Ankarberg Lindgren, Med dr, leg.BMA
carina.ankarberg-lindgren@gu.se
0709 724616

Metodansvarig för Östradiol
Monika Eriksson, leg. BMA
monika.eriksson@vgregion.se
031-343 4793

Metodansvarig för Testosteron
Ingrid Palmgren, lab.ass.
ingrid.palmgren@gu.se
031-343 4793

Laborerande personal
Tove Hellqvist, leg. BMA
tove.hellqvist@vgregion.se
031-343 4793

Ulrika Sjöbom, leg. BMA
ulrika.tornqvist@vgregion.se
031-343 4793 

Laboratorieregistrator
Paula Hellman
paula.hellman@vgregion.se
031-343 4793 

Medicinskt ansvarig läkare
Jovanna Dahlgren, enhetschef 
0702 750233

Medicinsk rådgivning 
Endokrinansvarig läkare 
031-343 82 39 


Senast uppdaterad: 2018-06-14 14:30