Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Planerar du att besöka Sahlgrenska Universitetssjukhuset?

Om du har en avtalad tid och har symtom på luftvägsinfektion eller feber kontakta snarast avdelningen/mottagningen direkt eller via växel på 031-342 10 00. 

För närstående råder besöksrestriktioner på hela sjukhuset samt vårdavdelningar endast med undantag för vårdnadshavare och ledsagare. Detta förutsatt att medföljaren inte har luftvägssymtom eller feber.

Information till dig som ska besöka sjukhuset eller någon av sjukhusets lokaler

 

Forskningsenheter

På Sahlgrenska Universitetssjukhuset finns flertalet forskande enheter. Nedan listas kontaktuppgifter till dessa.

Regionhabiliteringen forskning och utbildning
Läs mer på Regionhabiliteringens webbplats

Barncancercentrums forskningsenhet
Kontakt: Forskningskoordinatorer, Tel: 031- 343 58 65
su.bccforskningsenhet@vgregion.se

Centrum för klinisk prövning, CTC
Kontakt: T.f Enhetschef Anna-Carin Varvne, Tel  070 - 082 50 91
Webbplats: Centrum för klinisk prövning, CTC

Forskningsenhet AnOpIVA, Östra
Ordförande FoU råd: Axel Wolf, axel.Wolf@vgregion.se
FoU-koordinator: Birgit Heckemann, birgit.heckemann@vgregion.se
Pågående forskningsprojekt
Hemsida FoUUI Område2/Verksamhet AnOpIVA (intern webbplats som inte nås av obehöriga)

Forskningsenheten för bröst- och melanomkirurgi
Kontakt: Therese Bengtsson
therese.bengtsson@vgregion.se

Forskningsenhet Hematologen
Kontakt: Hanna Jersby
hanna.jersby@vgregion.se, Tel 031-342 6709
Charlotte Fransson
charlotte.fransson@vgregion.se, Tel 031-342 6708

Forskningsenheten Medicinmottagningen, SU/Mölndal
Kontakt: Janet Moodh
janet.moodh@vgregion.se

Forskningsmottagning kirurgi Sahlgrenska
Kontakt: Tina Biörserud
christina.biorserud@vgregion.se

Forskningsråd Radiologi
Kontakt: Marit Johannesson/Niklas Lundqvist, forskningssjuksköterskor
su.radiologi.fou@vgregion.se
Webbplats: Forskningsråd Radiologi 

FoU-avdelning, Psykiatri Affektiva, Östra
Kontakt: Urban Norén, forskningssjuksköterska
urban.noren@vgregion.se

FoU-rådet på Kirurgkliniken Östra,  Område 2
Kontakt: Eva Angenete, professor 
eva.angenete@vgregion.se

Kardiologens forskningsenhet
Kontakt: Sofie Andréen, Vårdenhetschef
eva-sofie.andreen@vgregion.se

Klinisk prövningsenhet Urologimottagningen
Kontakt: Ann Carlstrand
ann.carlstrand@vgregion.se

Klinisk Prövningsfunktion (KPF), Klinisk fysiologi
Kontakt: Liselotte Neleborn Lingefjärd, forskningskoordinator
su.klinfys.studier@vgregion.se
Webbplats

Kliniskt reumatologiskt forskningscentrum
Kontakt: Christina Hessle, forskningskoordinator
koordinator.reuma@vgregion.se

KPE/ Klinisk Prövnings Enhet – Clinical Trail Unit Dept of oncology
Kontakt: Annika Baan, Vårdenhetschef, annika.baan@vgregion.se
Webbplats: KPE/ Klinisk Prövniningsenhet 

KPE-enheten Transplantation
Kontakt: Christina Wibeck, Marita Rosenberg och Ann Österholm, studycoordinator.transplant.su@vgregion.se

Kärlkirurgisk forskningsenhet
Kontakt: Monica Broeren, Forskningssjuksköterska
monika.broeren@vgregion.se

MS-Centrum Forskningsenhet
Kontakt: Jan Lycke, Professor i Neurologi /
Anne Brandt, Forsksningssjuksköterska
forskningsenheten.mscentrum.sinnen.ostra.su@vgregion.se

Neuropsykiatri, FoU-enhet
Kontakt: Camilla Palmqvist, Enhetschef
camilla.palmqvist@vgregion.se

Prövningsenhet barn (PCRC)
Kontakt: Tina Kjellén (Enhetschef)
Tel: 031-3426883 (allmänt)
Mail: su.provningsenhetbarn@vgregion.se
Webbplats: Prövningsenhet barn (PCRC) 

Strokeenhetens forskningsavdelning
Kontakt: Zoë Oberli
zoe.oberli@vgregion.se

Ögonsjukvårdens forskningsenhet, SU/Mölndal
Kontakt:Dragana Skiljic, FoUUI-koordinator, med dr.
Tel:  031-343 32 60  
Mail: dragana.skiljic@vgregion.se


Senast uppdaterad: 2021-09-23 08:59