Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Planerar du att besöka Sahlgrenska Universitetssjukhuset?

Om du har en avtalad tid och har symtom på luftvägsinfektion eller feber kontakta snarast avdelningen/mottagningen direkt eller via växel på 031-342 10 00. 

För närstående råder besöksförbud på samtliga mottagningar och vårdavdelningar endast med undantag för vårdnadshavare och ledsagare. Detta förutsatt att medföljaren inte har luftvägssymtom eller feber.

Läs mer här

Kontakta biblioteken

Det finns medicinska bibliotek på Mölndal, Sahlgrenska och Östras sjukhus. Biblioteken är en del av Sahlgrenska Universitetssjukhuset.

Bemannat om möjligt:
Mån - fre: 9.00- 12.15, 13.00-15.00
Anställda vid Mölndal kommer in i biblioteket dygnet runt med tjänsteID-kortet.

Kontakta biblioteket via e-post.
E-post:medbibl.molndal@vgregion.se

Medicinska biblioteket, Mölndals sjukhus
Hus R, entréplan
Göteborgsvägen 31  Karta.pdf
431 80 Mölndal

Personal
Maud Eriksson
Bibliotekarie
E-post: maud.eriksson@vgregion.se

Kajsa Magnusson
Bibliotekarie
E-post: kajsa.magnusson@vgregion.se

Öppettider: 
Tisdagar, fredagar: fysiska besök och telefonsamtal 8.00-12.15, 13.00-16.00. Gäller från 1 september.
Måndagar, onsdagar, torsdagar: kontakta biblioteket via e-post 8.00-16.00.

E-post: medbibl.sahlgrenska@vgregion.se 
Telefon: 031-342 95 59

Kliniska centralbiblioteket, Sahlgrenska sjukhuset
Vita stråket 12, målpunkt L, plan 1    Karta.pdf
413 45 Göteborg

Personal
Helena Johansson
Bibliotekschef
Mobil: 0722 - 43 63 71
Telefon: 031-342 93 93
E-post: helena.maria.johansson@vgregion.se

Therese Svanberg
HTA-bibliotekarie
Telefon: 031-342 93 93
E-post: therese.svanberg@vgregion.se

Ann Liljegren
Bibliotekarie
Telefon: 031-342 93 93
E-post: ann.liljegren@vgregion.se

Frida Jorstedt
Bibliotekarie
Telefon: 031-342 93 93
E-post: frida.jorstedt@vgregion.se

Ida Stadig 
Bibliotekarie
Telefon: 031-342 93 93
E-post: ida.stadig@vgregion.se

Bemannat om möjligt:
Mån - fre: 8.00-16.00
Anställda vid Östra kommer in i biblioteket dygnet runt med tjänsteID-kortet.

Kontakta biblioteket via e-post.
E-post:medbibl.ostra@vgregion.se 

Medicinska biblioteket, Östra sjukhuset
Centralkliniken. Huvudentrén
Diagnosvägen 11 Karta.pdf
416 50 Göteborg


Personal
Linda Bäckman
Bibliotekarie
E-post: linda.t.backman@vgregion.se

Ida Stadig 
Bibliotekarie
E-post: ida.stadig@vgregion.se

Emelie Mellbrand
Bibliotekarie
E-post: emelie.mellbrand@vgregion.se

Frida Jorstedt
Bibliotekarie
E-post: frida.jorstedt@vgregion.se


Senast uppdaterad: 2019-07-15 13:26