Kontakta biblioteken

Det finns medicinska bibliotek på Mölndal, Sahlgrenska och Östras sjukhus. Biblioteken är en del av Sahlgrenska Universitetssjukhuset.

Fredagen 14/12 stänger Mölndals bibliotek kl. 11:30.

Öppettider: Mån - fre: 8.00-16.00
Lunchstängt: 12.15-13.00

Telefon: 031-343 10 21
E-post: medbibl.molndal@vgregion.se

Medicinska biblioteket, Mölndals sjukhus
Hus R, entréplan
Göteborgsvägen 31
431 80 Mölndal

Personal
Maud Eriksson
Bibliotekarie
Telefon: 031-343 10 22
E-post: maud.eriksson@vgregion.se

Kajsa Magnusson
Bibliotekarie
Telefon: 031-343 10 22
E-post: kajsa.magnusson@vgregion.se

Öppettider: Mån - fre: 8.00-16.00
Telefon: 031-342 95 59
E-post: medbibl.sahlgrenska@vgregion.se 

Kliniska centralbiblioteket, Sahlgrenska sjukhuset
Vita stråket 12, plan 1. Uppgång L   Karta (pdf)
413 45 Göteborg

Personal
Helena Johansson
Bibliotekschef
Mobil: 0722 - 43 63 71
Telefon: 031-342 93 93
E-post: helena.maria.johansson@vgregion.se

Therese Svanberg
HTA-bibliotekarie
Telefon: 031-342 93 93
E-post: therese.svanberg@vgregion.se

Ann Liljegren
Bibliotekarie
Telefon: 031-342 93 93
E-post: ann.liljegren@vgregion.se

Ulla Wikberg Adania
Bibliotekarie
Telefon: 031-342 93 93
E-post: ulla.wikberg@vgregion.se

Fredagen 14/12 stänger Östra biblioteket kl. 11:30

Öppettider: Mån - fre: 8.00-16.00
Tel: 031– 343 48 91

E-post: medbibl.ostra@vgregion.se 

Medicinska biblioteket, Östra sjukhuset
Centralkliniken. Huvudentrén Karta (pdf)
416 50 Göteborg


Personal

Linda Bäckman
Bibliotekarie
Telefon: 031-343 48 91
E-post: linda.t.backman@vgregion.se

Ida Stadig 
Bibliotekarie
Telefon: 031-343 48 91
E-post: ida.stadig@vgregion.se

Emelie Mellbrand
Bibliotekarie
Telefon: 031-343 48 91
E-post: emelie.mellbrand@vgregion.se



Senast uppdaterad: 2018-05-15 13:25