Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Planerar du att besöka Sahlgrenska Universitetssjukhuset?

Om du har en avtalad tid och har symtom på luftvägsinfektion eller feber kontakta snarast avdelningen/mottagningen direkt eller via växel på 031-342 10 00. 

Information till dig som ska besöka sjukhuset eller någon av sjukhusets lokaler

 

Kliniska studier

Förfrågan nya studier

För avtal/överenskommelser som ingås från och med 1 januari 2021 kommer en planeringskostnad att tas ut avseende merarbete för förberedelser.

Klinisk fysiologi behöver samordna och kvalitetssäkra genomförandet av kliniska forskningsönskemål. Därför måste verksamheten ha tillgång till nödvändigt underlag.´

En klinisk studieansökan behövs bara om studien kräver särskild planering och hantering inom Klinisk fysiologi.

Om du vill inkludera resultaten av rutinmässigt utförda kliniskt fysiologiska undersökningar i en klinisk studie behövs ingen ansökan här. Patienter kommer då efter remittering att kallas för undersökning enligt vanlig medicinsk prioriteringsordning.

Genom att bevilja en studieansökan gör Klinisk fysiologi ett åtagande där vi möter upp de studiespecifika önskemålen. Följande bifogas ansökan:

  1. Ifyllt ansökningsformulär kliniska studier
  2. Studieprotokoll
  3. Om tillämpligt ska dessutom Strålskyddsansökan och Studiespecifika formulär med instruktioner bifogas.

Ansökan görs till e-post: su.klinfys.studier@vgregion.se.
Frågor till forskningskoordinator, telefon: 072- 012 06 37 .

 

Prissättning följer listpris. Merarbete kopplat till förberedelser eller enskilda undersökningar utöver klinisk rutin prissätts och specificeras separat (kontakta forskningskoordinator för preliminär prisuppgift). Slutligt pris sätts efter beslut på driftsmöte (se datum).

Pågående kliniska studier avtalade med Klinisk fysiologi

För medicinska frågor kontaktas vårdenhetsöverläkare.
För övriga frågor kontaktas sektionsledare/ombud inom aktuell sektion, se nedan.

För frågor om ingångna studieavtal/överenskommelser
kontaktas verksamhetsassistent Mattias Åbom.
Telefon: 072- 218 35 24. E-post: mattias.abom@vgregion.se

Martijn van Essen, vårdenhetsöverläkare 
Telefon: 031-342 9273, E-post: martijn.van.essen@vgregion.se

Ann-Christin Berg, röntgensjuksköterska, PET-ombud
Telefon: 031-342 81 85. E-post: ann-christin.berg@vgregion.se

Carina Höök, röntgensjuksköterska, Gamma-ombud
Telefon: 031-34 280 33. E-post: carina.hook@vgregion.se

Magnus Johansson, vårdenhetsöverläkare 
Telefon: 031-343 49 20. E-post: magnus.c.johansson@vgregion.se

Johanna Edström, sektionsledare
Telefon: 031-342 94 53. E-post johanna.edstrom@vgregion.se

Sara Svedlund, vårdenhetsöverläkare
Telefon: 031-342 85 23. E-post:sara.svedlund@vgregion.se

Josefine Berglund, sektionsledare
Telefon: 031-342 80 38. E-post: josefine.berglund@vgregion.se

Kim Colliander, vårdenhetsöverläkare
Telefon: 031-342 52 11. E-post: kim.colliander@vgregion.se

Maria Axander Ek, sektionsledare
Telefon: 031-342 80 40 . E-post: maria.axander.ek@vgregion.se

Lena Karlsson, vårdenhetsöverläkare 
Telefon: 031-3434551. E-post: lena.s.karlsson@vgregion.se

Hanna Javinder, sektionsledare
Telefon: 031-3438799. E-post: hanna.javinder@vgregion.se

Pia Fransson, sektionsledare
Telefon: 031-3434386. E-post: pia.fransson@vgregion.se

 


Senast uppdaterad: 2021-03-31 15:39