Rehab Matchmaking Workshop anordnades den 27 oktober
Den 27 oktober anordnades Rehab Matchmaking Workshop på Sahlgrenska universitetssjukhusets stora aula
Den 27 oktober anordnades Rehab Matchmaking Workshop på Sahlgrenska universitetssjukhusets stora aula. Fokus för denna workshop var rehabilitering och initiativet togs av Chalmers styrkeområde Hälsa och teknik, Innovationsplattformen i Västra Götalandsregionen, Sahlgrenska universitetssjukhuset, Högskolan i Borås, Sahlgrenska akademin (Göteborgs universitet) och MedTech West.
Syftet med workshopen var att diskutera lösningar och rehabilitering-vårdens utmaningar samt skapa nya forskningssamarbeten som kan underlätta vardagen för patienter. Syftet var också att stärka samarbetet mellan akademin och näringsliv, men även att skapa nya tvärvetenskapliga grupperingar och forskningsprojekt.
Först presenterades några kliniker sina arbets-/forskningsområden och tankar kring potentiella samarbeten med de tekniska forskare. Efter en kort rast fick sedan ett antal forskare från Chalmers Tekniska Högskola och Högskolan i Borås presentera sin forskning och tankar kring hur olika tekniska innovation kan implementeras i den kliniska forskningen. Därefter fanns det tid för mingel och kontaktskapande.
Totalt var det ca 30 deltagare där förhoppningsvis många framtida samarbeten och kontakter skapades.
AV: JOSEFIN ABRAHAMSON