Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds av din webbläsare som exempelvis Internet Explorer 11. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Kontakta biblioteken

Det finns medicinska bibliotek på Mölndal, Sahlgrenska och Östras sjukhus. Biblioteken är en del av Sahlgrenska Universitetssjukhuset.

Öppettider

  • Anställda vid Mölndal kommer in i biblioteket dygnet runt med tjänsteID-kort.
  • Bemannat helgfria vardagar 10.00-12.15, 13.00-15.00.

Telefon: 031-343 10 21
E-post: medbibl.molndal@vgregion.se

Postadress: Sahlgrenska Universitetssjukhuset, Medicinskt bibliotek Mölndal, 431 80 Mölndal
Besöksadress: Medicinska biblioteket Mölndal, Länsmansgatan 28, entréplan Mölndals sjukhus
Karta.pdf


Bibliotekschef

Malena Sjöstrand
Telefon:0722-00 90 43
E-post: malena.sjostrand@vgregion.se

Personal

Kajsa Magnusson
Bibliotekarie
Telefon: 031-343 10 21
E-post: kajsa.magnusson@vgregion.se

Agnes Holmberg
Bibliotekarie
Telefon: 031-343 10 21
E-post: agnes.holmberg@vgregion.se

Öppettider
Öppet helgfria vardagar 9.00-12.15, 13.00-15.00. 

E-post: medbibl.sahlgrenska@vgregion.se 
Telefon: 031-342 95 59

Postadress: Sahlgrenska Universitetssjukhuset, Kliniska centralbiblioteket, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Kliniska centralbiblioteket, Vita stråket 12, målpunkt L, plan 1, Sahlgrenska Universitetssjukhuset, 413 46 Göteborg
Karta.pdf


Bibliotekschef

Malena Sjöstrand
Tel:0722-00 90 43
E-post: malena.sjostrand@vgregion.se

Personal

Therese Svanberg
HTA-bibliotekarie
Telefon: 031-342 93 93
E-post: therese.svanberg@vgregion.se

Ann Liljegren
Bibliotekarie
Telefon: 031-342 93 93
E-post: ann.liljegren@vgregion.se

Frida Jorstedt
Bibliotekarie
Telefon: 031-342 93 93
E-post: frida.jorstedt@vgregion.se

Ida Stadig 
Bibliotekarie
Telefon: 031-342 93 93
E-post: ida.stadig@vgregion.se

Öppettider

  • Anställda vid Östra kommer in i biblioteket dygnet runt med tjänsteID-kort.
  • Bemannat helgfria vardagar 10.00-12.15, 13.00-15.00.

Telefon: 031-343 48 91
E-post: 
medbibl.ostra@vgregion.se 

Postadress:Sahlgrenska Universitetssjukhuset, Medicinska biblioteket Östra, 416 85 Göteborg 
Besöksadress: Medicinska biblioteket, Diagnosvägen 11, huvudentrén, Östra sjukhuset
Karta.pdf


Bibliotekschef

Malena Sjöstrand
Telefon:0722-00 90 43
E-post: malena.sjostrand@vgregion.se

Personal

Linda Bäckman
Bibliotekarie
Telefon: 031-343 48 90
E-post: linda.t.backman@vgregion.se

Emelie Mellbrand
Bibliotekarie
Telefon: 031-343 48 90
E-post: emelie.mellbrand@vgregion.se

Joss Gustavsson
Bibliotekarie
Telefon: 031-343 48 90
E-post: josefine.m.gustavsson@vgregion.se

 


Senast uppdaterad: 2021-02-02 11:59