BUP-hus och lokaler för ätstörningsvård

På Östra sjukhuset pågår byggnationen av en helt ny vårdbyggnad för barn- och ungdomspsykiatri (BUP) – och samtidigt skapas nya, moderna lokaler för Ätstörningscentrum.

Den nya byggnaden för barn- och ungdomspsykiatrin är en del av flera sammanhängande satsningar på Östra sjukhuset som ska säkra framtidens vård.
Fotograf: Visulent-Abako

Inom barn- och ungdomspsykiatrin vårdas barn och ungdomar med psykiska tillstånd som kräver specialpsykiatrisk bedömning och behandling. Beslutet att uppföra ett nytt hus för barn- och ungdomspsykiatrisk vård på Östra sjukhuset togs av Regionstyrelsen 2025.

I den nya byggnaden planeras för ljusa, lugna vårdmiljöer med god överblick och trygghet, samt en egen skola för patienterna. Huset kommer att anslutas via en kulvert till övriga delar av Östra sjukhuset och får två gröna innergårdar som ger möjlighet till utevistelse för de patienter som vårdas under längre perioder inom barn- och ungdomspsykiatrin.

Den nya byggnaden kommer att innehålla: Akutavdelning BUP och akutmottagning BUP, BUP mellanvårdsmottagning, ABIHP (Avancerad barnsjukvård i hemmet Psykiatri) och BUP specialmottagning.

Ätstörningscentrum, som är en del av barn- och ungdomspsykiatrin, får samtidigt nya ändamålsenliga lokaler i det nuvarande barnsjukhuset på Östra sjukhuset. Lokalerna kommer att inrymma två heldygnsvårdsavdelningar, en mottagning och en dagvårdsenhet.

Byggstarten var under 2026 och den nya byggnaden planeras stå klar för inflyttning år 2028.